wtorek, 19 kwietnia 2011

Przede wszystkim rodzina - węgierska prezydencja


Portret rodziny Sobieskich



Polak - Węgier dwa bratanki...
Warto podpatrywać ich prezydencję.
Dziś wrzucam obszerniejszą relację Teresy Kapeli (Związek Dużych Rodzin ''Trzy Plus'') z Tygodnia Rodziny na Węgrzech:
Cyt.:
Przede wszystkim rodzina
Prezydencja Węgierska trwająca od stycznia do czerwca, poprzedzająca Prezydencję Polską podjęła niezwykle szeroko problemy rodzin europejskich. Nie ma ekonomii bez demografii to jedno ze stwierdzeń ministra ds spraw społecznych, rodziny i młodzieży Miklosa Soltesza.
Tydzień Rodziny w dniach 28 marca do 1 kwietnia zgromadził w Budapeszcie polityków, naukowców, stowarzyszenia rodzinne i kobiece. W polskiej delegacji oprócz przedstawiciela Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej ministra Radosława Mleczko były stowarzyszenia : Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Przymierze Rodzin i Związek Dużych Rodzin ''Trzy Plus''.
Tydzień „'Europa dla rodzin rodziny dla Europy'' był serią konferencji i spotkań i w jakiejś mierze kontynuacją międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Polsce rok wcześniej przez Związek Dużych Rodzin ''Trzy Plus'' w sali kolumnowej sejmu RP -”Polska dla rodziny – rodzina dla Polski'', również z udziałem Węgrów. Jednym z centralnych zagadnień współczesnej Europy jest demografia. Ogromne obniżenie liczby urodzeń we wszystkich krajach Europy, przedłużenie wieku i duże migracje stawiają pod znakiem zapytania systemy solidarności międzypokoleniowej. Większość systemów emerytalnych opiera się o zasadę przeznaczania części podatków na emerytury. Pokolenie pracujące utrzymuje pokolenie będące już na emeryturze i pokolenie dzieci i młodzieży, przygotowujące się do podjęcia pracy. Tu maja swoje źródło różne rozwiązania polityki rodzinnej, aby wyrównać obciążenia tych, którzy posiadają dzieci i tych, którzy tych obciążeń nie ponoszą.
Warto przyjrzeć się w szczegółach rozwiązaniom węgierskim. Na Węgrzech urlop macierzyński jest związany z faktem urodzenia dziecka, trwa 24 tygodnie płatny do 70% pensji, nie więcej niż 376E miesięcznie, zabezpieczenie finansowe obejmuje również matki, które nie podjęły pracy wcześniej. Urlop wychowawczy trwa trzy lata, mogą go wziąć rodzice, ale również dziadkowie. Po ukończeniu pierwszego roku życia, rodzic może go łączyć z pracą Opiekun otrzymuje 107 euro miesięcznie -wysokość najniższej emerytury, a od trzeciego dziecka przysługuje to świadczenie do ukończenia ośmiu lat przez najmłodsze dziecko. Świadczenia rodzinne wzrastają wraz z liczbą dzieci 46E pierwsze , 50E drugie, 60E trzecie i następne i są świadczeniami powszechnymi. W zeszłym roku wprowadzono ulgę podatkową 223E miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko i 723 na kolejne.
Po ukończeniu pierwszego roku życia można korzystać ze żłobka. Przewidziano również system oszczędzania: państwo przelewa 150E wkładu początkowego, oszczędności wpłacane dla dziecka przez rodziców są powiększane o 20% jednak nie więcej niż 45E. Do wykorzystania po osiągnięciu pełnoletniości przez dziecko.


Mamę z dzidziusiem w brzuszku narysowała Weronika w wieku 3 lata i 9 miesięcy.



Węgrzy mają więc pełne prawo do wzywania Europy do budowania systemów polityki przyjaznej dla rodziny. To czuje się zresztą bardzo mocno w Budapeszcie, na każdyn kroku trafiając na place zabaw dla dzieci, ale i dorosłych im towarzyszących. Zdumiewa witalność dwu,trzy latków. W ten tydzień wiosenny ulice były pełne rowerów i spacerujących rodzin.
Europa dla rodzin rodziny dla Europy to międzynarodowe konferencje poświęcone demografii, wyzwaniom stawianym przyszłości, problemom łączenia obowiązków rodzinnych i zawodowych, nauczaniu Kościoła w wymiarze rodzinnym w 30-lecie opublikowania Familiaris Consortio , wreszcie nieformalne spotkanie ministrów odpowiedzialnych za rodzinę. W deklaracji końcowej padły również słowa o równorzędności pracy zawodowej i pracy na rzecz rodziny. I tu warto wspomnieć o badaniach opublikowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD dotyczących pracy nieodpłatnej. Wyniki przewyższają nawet obliczenia Gary Beckera, mówiąc o tym iż stanowi ona od 30 -50% PKB, nie będąc jednocześnie uwzględniana w statystykach krajowych. Chyba nadchodzi czas na zmiany
Na jednym ze spotkań, komisarz UE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Integracji, László Andor, podkreślił że ". Demograficzna przyszłość Europy jest kwestią kluczową, wobec alarmujących danych. UE wspiera państwa członkowskie w dziedzinie polityki rodzinnej na różne sposoby, choć trzeba podkreślić, że polityka rodzinna jest wewnętrzną sprawą każdego kraju.

"Cieszymy się, że mimo iż polityka rodzinna należy do kompetencji poszczególnych państw członkowskich, wspólne myślenie zostało wprawione w ruch ",powiedział Miklós Réthelyi minister zasobów krajowych.Węgierska inicjatywy z nowymi siłami otwiera dyskusję nad miejscem rodziny w naszych społeczeństwach, dając nadzieję na jej kontynuowanie, również prze Prezydencję Polską .
Minister Stanu ds. Społecznych, RodziPortret matkiny i Młodzieży Ministerstwa zasobów krajowych, Miklós Soltész podkreślił na konferencji prasowej, że kraje "są obecnie zmuszone do przyjęcia odpowiedniej polityki rodzinnej, ze względu na problemy ekonomiczne". Miklós Soltész przypomniał że węgierska prezydencja była pierwszą w UE, która tak mocno podjęła współpracę z organizacjami pozarządowymi. Obecność trzech stowarzyszeń rodzinnych z Polski jest tego najlepszym przykładem.
Warto dodać, że jedna z konferencji prasowych mających miejsce w tym tygodniu była konferencją ministrów, którzy przybyli z całymi rodzinami: dziećmi i wnukami, zachęcając również dziennikarzy do pójścia w ich ślady...
Koniec cytatu.


Dobrego przeżywania Triduum Paschalnego!
Aga Pe


Stanisław Wyspiański, "Portret Elizy Pareńskiej"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz